Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Zdrowie

Obuwie sanitarne

Praca w ośrodkach zdrowia jest niezwykle wyczerpująca. Wiele godzin spędzonych w biegu na nogach, ze znacznym obciążeniem zarówno fizycznym jak i psychicznym sprawia, iż jakiekolwiek zwiększenie komfortu personelu służby zdrowia. Coraz więcej osób przekonuje się, jaką rolę odgrywa obuwie sanitarne. Pozwala ono na bezpieczne i komfortowe użytkowanie przez długie godziny. Ze względu na swoją budowę zapewniają odpowiednią wentylację, w efekcie czego udaje się zapobiegać procesowi przegrzewania się stóp. Proces przegrzewania się stóp prowadzi nie tylko do powstania poczucia dyskomfortu, jak również pojawienia się niezbyt przyjemnego dla otoczenia zapachu, prowadzić może również do powstawania różnego rodzaju zmian w obrębie stóp, które zaniedbane lub narażone na dalsze przegrzewanie może prowadzić do powstawania rozległych zmian w tkankach, w tym również ciężko gojących się owrzodzeń. Zjawisko to jest szczególnie zauważalne w sezonie letnim, gdy obiekt nie jest wyposażony w klimatyzację lub też jest ona niewystarczająca. Osoby korzystające z obuwia w pełni zabudowanego narzekają nie tylko na pocenie się stóp, lecz również na powstawanie wyżej wymienionych zmian skórnych.

Przez wiele lat modne były w naszej służbie zdrowia tzw. chodaki. Było to ciężkie obuwie z topornymi drewnianymi podeszwami, zastąpionymi później korkiem, tworzywem sztucznym lub lekkim drewnem topolowym. Współczesne obuwie sanitarne jest wygodniejsze i lżejsze od pierwowzoru. Pozwala to przede wszystkim na mniejsze obciążenie nóg, co pozwala minimalizować dolegliwości bólowe związane z intensywnym przemieszczaniem, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. żylaków.

Co ciekawe, od dłuższego czasu coraz rzadziej widuje się klasyczne śnieżnobiałe obuwie sanitarne. Coraz częściej widzimy natomiast inne odcienie, zwłaszcza beżu, na którym mniej widoczne są jakiekolwiek zabrudzenia. Od kilku lat widzimy również trend w zakresie pojawiania się różnego rodzaju wzorów i zdobień. Dzięki temu obuwie sanitarne wyróżnia się, pozwala na zwiększenie poczucia indywidualności, co czasem jest niezbędne podczas pracy w tak charakterystycznym środowisku, jakim są ośrodki zdrowia, zarówno w postaci przychodni lekarskich czy też powiatowych szpitali oraz dużych, centralnych instytutów medycznych.

Czy można liczyć na to, że ten typ obuwia będzie przez lata jeszcze funkcjonował? W naszej ocenie tak, patrząc chociażby na to, iż młody personel ośrodków zdrowia również korzysta z tego rodzaju obuwia, przekonując się zarówno co do jakości jak i zapewnionego komfortu.