Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

przewierty--pod-drogami
Budownictwo

Przewierty pod drogami – sposób na rury bez robienia wykopów

Dość często się zdarza, że niezbędne jest położenie kabli lub rurociągów w miejscu, gdzie nie można zrobić zwykłego wykopu. Jeszcze do niedawna był to spory problem, dzisiaj, dzięki technologii przewiertów sterowanych jest to jak najbardziej możliwe.

Czym są przewierty?

Przewierty są jedną z najnowszych technologii, dzięki której można ułożyć media pod ziemią bez robienia wykopów. Wśród często stosowanych metod są m.in. przewierty sterowane horyzontalne, technika wiercenia poziomego czy przeciski pneumatyczne.
Przewierty sterowane horyzontalne pozwalają robić poziome przewierty pod drogami i w innych miejscach, bez konieczności robienia tradycyjnego wykopu. Taka metoda jest nie tylko jest szybsza, ale też oszczędzająca środowisko naturalne. Można w ten sposób pokonywać nie tylko drogi, ale i torowiska, rzeki czy miejsca z rozbudowaną infrastrukturą podziemną i wygodnie montować rury energetyczne, gazowe czy teletechniczne.
Nieco podobna jest technika wiercenia poziomego, ale wymaga ona zrobienia wykopów na początku i na końcu wiercenia.

Jak się robi przewierty pod drogami?

Przewierty pod drogami są szczególnie przydatne, jeśli ruch na drodze jest spory. Dzięki temu można uniknąć zamykania drogi na dłużej, co jest nie do uniknięcia przy zwykłych wykopach.
Stosując przewierty horyzontalne sterowane z powierzchni ziemi wierci się otwór między punktem początkowym i końcowym. W tej technologii nie są potrzebne wykopy na początku i końcu przewiertu, niezbędne przy wierceniu poziomym i przeciskach. Dokładne poprowadzenie przewiertu po zaplanowanej trasie jest możliwe dzięki stosowaniu specjalnych systemów pomiarowych i sterujących.
Przez przewiert przeciąga się rurę, w której można umieścić też kable. Często oprócz niezbędnych rur, przeciąga się też jedną dodatkową, która pozwala na dokonanie ewentualnej naprawy którejś z sieci bez potrzeby robienia wykopu.

Z pomocą może przyjść także kret

Do ułożenia rur czy kabli bez robienia wykopów można też użyć tzw. kreta. Tak nazywa się popularnie specjalne urządzenie przeciskowe, które drąży podziemne poziome kanały.
Czym różnią się przewierty pod drogami od przecisków? Przewierty są drążone, natomiast przeciski wykonuje się poprzez zagęszczanie gruntu wokół drążonego otworu. Kret jest zasilany sprężonym powietrzem. Niezbędne są także wykop startowy i końcowy. Ważna jest też głębokość, na której wykonywany jest przecisk. Nie może być ona mniejsza niż dziesięciokrotna średnica przecisku. Zastosowanie przecisku na mniejszej głębokości może doprowadzić do wypchnięcia gruntu do góry i uszkodzenia powierzchni, pod którą prowadzone są prace.