Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Biznes Zdrowie

Czy warto inwestować w sauny fińskie?

Istnieją różne metody na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Zdrowe odżywianie, zbilansowana aktywność fizyczna, masaże, uprawianie hobby, a także korzystanie z sauny. Historia sauny wywodzi się z czasów starożytnych – już wtedy odkryto jej dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Inwestycja w saunę – to zdecydowanie inwestycja w zdrowie.

Rodzaje saun

Sauny zdecydowanie różnią się warunkami, jakie w nich panują. Najłatwiejszy podział to oczywiście na suche i mokre, ale w rzeczywistości ich rodzajów jest znacznie więcej. Sauny fińskie (czyli suche), sauny mokre, parowe (czyli rzymskie), solne, na podczerwień, ziołowa czy ruska (czyli tzw. bania), a nawet śnieżna. Ich zasadnicza różnica to inne warunki oraz temperatura, jaka w nich panuje. Każda
z nich ma dobroczynny wpływ na rozmaite schorzenia i dolegliwości,
ale także przeciwwskazania. Jeśli więc cierpimy na jakieś choroby, warto zawsze korzystanie z sauny skonsultować ze swoim lekarzem. Okazuje się jednak, że największe opory do korzystania z tego typu pomieszczeń w Polsce związane są z faktem, że powinno wchodzić się do nich nago.

Sauny fińskie – czyli suche

Warunki, jakie w nich panują, to przede wszystkim wysoka temperatura powietrza wahająca się od 60 do nawet 110 stopni Celsjusza. Drugim ważnym czynnikiem jest bardzo niska wilgotność – na poziomie od 5 do 15 %. Skąd taka wysoka temperatura? Sauny fińskie działają dzięki specjalnym piecom, które rozgrzewają znajdujące się tam kamienie. Jest w niej więc bardzo ciepło. Do dyspozycji mamy drewniane ławeczki i siedziska z oparciami, zazwyczaj wykonane z cedru lub jodły kanadyjskiej. Sauny fińskie mają bardzo wiele pozytywnych działań na różne aspekty całego naszego organizmu.

Zdecydowane korzyści i zalety

Sauny fińskie to bardzo dobry sposób na relaks. Poprawiają samopoczucie i uwalniają od obciążającego stresu. Niwelują napięcia mięśniowe wywołane, m.in. długotrwałym napięciem. Co ciekawe – również odchudzają. Jeden seans to około 300 kalorii mniej. Wzmacniają odporność oraz szczególnie polecane są osobom
z chorymi stawami, w tym głównie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wskazane są także przy kontrolowanej astmie oskrzelowej. Poza tym działają korzystnie na układ krążenia, pracę serca oraz skoki ciśnienia.
Sauny fińskie są dostępne w większości hoteli, które swoim gościom chcą zapewnić przyjemny pobyt połączony również z innymi zabiegami SPA. Jest to niewątpliwy atut takich miejsc, ponieważ korzystanie z sauny przynosi realne korzyści zdrowotne.