Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Rozrywka

Nauka angielskiego dla dorosłych nie musi być trudna

Warto znać dzisiaj język angielski chociaż na poziomie podstawowym. Niestety, im później zaczynamy się go uczyć, tym może być trudniej. Nie tylko dlatego, że mamy coraz więcej obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz życia rodzinnego. Po prostu nie każdy przyswaja wiedzę i umiejętności wciąż z tą samą łatwością, co w dzieciństwie.

Po pierwsze: trzeba mieć motywację

Niestety, ze szkół często wynosimy błędne przekonanie, że uczymy się dla ocen lub żeby tylko wiedzieć to i owo o świecie. Języki są jednak specyficznym materiałem do nauki – służą do komunikacji i wciąż się rozwijają. I to odróżnia je choćby od historii, geografii, czy biologii.

Umiejąc posługiwać się językiem obcym, nie jesteśmy zdani na osoby trzecie, tłumacze elektroniczne, czy inne urządzenia, które mogą zawsze odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy dorosły ma szansę nauczyć się angielskiego?

Nauka angielskiego dla dorosłych na pewno różni się od nauki tego języka przez dzieci. Dorośli często decydują się na bardzo różne ścieżki nauki angielskiego. Niektórzy uczą się sami z wybranych przez siebie materiałów. Inni wolą iść do szkoły językowej. Jaką metodę warto wybrać? Każdy jest inny – dobra metoda to taka, która przynosi pozytywne efekty w konkretnym przypadku.

Jak ułatwić sobie naukę?

Nauka angielskiego wcale nie musi polegać na suchym wkuwaniu regułek gramatycznych i nowych słówek oraz zwrotów przez długie godziny codziennie lub co drugi dzień. Wręcz przeciwnie: to nawet nie powinno tak wyglądać.

Na naukę można poświęcić codziennie 15-30 minut. To czas, w którym uczący się nie odczuje zmęczenia nauką.

Druga sprawa to przygotowanie sobie kawałka materiału na kilka dni lub lekcji do przodu – chodzi choćby o dobór słówek.

Jeśli ktoś nie chce uczęszczać na typowy kurs językowy, może poszukać choćby możliwości konwersacji w języku angielskim. To bardzo pomaga nauczyć się nie tylko mówić, ale i myśleć w tym języku – a to z kolei ułatwia samo mówienie.

W końcu przychodzi też czas na pierwsze lektury w języku angielskim – warto zacząć od tekstów krótkich i łatwych – nawet przeznaczonych dla dzieci.

Nauka i używanie języka angielskiego

Języka tego warto zacząć używać w miarę szybko po rozpoczęciu jego nauki. To motywuje do jej kontynuacji. Konwersacje pozwalają sprawdzić, jakich słówek może nam brakować przy rozmowach na konkretne tematy. Ich samodzielne znalezienie także ułatwia zapamiętanie.

Ważne jest, aby nie podchodzić do nauki angielskiego z poczuciem przymusu i braku wiary w siebie, bo to bardzo przeszkadza w przyswajaniu nowych informacji i umiejętności.