Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Budownictwo Dom i ogród

Co robić, by mieć piękny ogród?

 

Każdy właściciel ogrodu chce, aby wyglądał on możliwie najładniej. Rzecz jasna o ogród należy dbać przez cały rok, jednak szczególną uwagę trzeba mu poświęcić w okresie letnim, kiedy to wysoka temperatura sprawia, że rośliny potrzebują więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż zwykle. O czym trzeba pamiętać, by ogród był piękny?

Podlewanie kwiatów

Najważniejszą kwestią jest podlewanie ogrodu. Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury woda paruje szybciej niż zwykle co szybko może doprowadzić do wysuszenia trawy, kwiatów i krzewów. W okresie letnim rośliny należy podlewać codziennie. Co ważne, ogród nie powinien być podlewany w ciągu dnia, należy to robić wczesnym rankiem lub o zmierzchu, aby uniknąć poparzenia liści i kwiatów. Dobrze, by woda użyta do podlewania miała temperaturę podobną do tej panującej na zewnątrz.

Nawożenie roślin

Pielęgnacja ogrodu to nie tylko jego podlewanie, ale także troska o jego odpowiednie nawożenie. W okresie letnim należy zadbać o dostarczenie roślinom różnych składników mineralnych. Warto postawić na:

– azot, dzięki któremu rośliny się nie przesuszą;
– magnez, który pomoże uniknąć problemu żółknięcia roślin;
– fosfor, który przyspieszy wzrost roślin.

Regularne usuwanie chwastów

W pielęgnacji ogrodu ważne jest również usuwanie chwastów. Najlepszym pomysłem jest pozbycie się ich jeszcze przed założeniem ogrodu i posadzeniem roślin. Takie działanie pomoże uniknąć problemu z łączeniem się chwastów z trawnikiem czy rabatami. Jeśli jednak w ogrodzie pojawią się chwasty warto pozbywać się ich mechanicznie. Używanie herbicydów jest nieekologiczne i negatywnie wpływa na glebę, warto zatem tego unikać.

Unikanie szkodników

Niestety niekiedy w ogrodzie pojawiają się ślimaki, które wbrew pozorom mogą zniszczyć nie tylko ogród warzywny, lecz również kwiaty. Aby tak się nie stało warto działać prewencyjnie. Przede wszystkim należy regularnie kosić trawę oraz pozbywać się chwastów z miejsc, w których okolicy rosną kwiaty. Mimo takich działań w ogrodzie mogą pojawić się szkodniki. W takim przypadku warto skorzystać z domowych sposobów na pozbycie się ich. Dobrym pomysłem jest zaparzenie czarnej mocnej kawy i popsikanie nią liści kwiatów. Dodatkowo można dookoła nich rozsypać fusy. Co ważne, kawa nie tylko odstraszy ślimaki, ale również użyźni glebę.

Na rynku nie brakuje chemicznych środków do walki z ogrodowymi szkodnikami, warto jednak korzystać z nich tylko w przypadku, gdy zawiodły domowe sposoby, ponieważ pomogą co prawda w pozbyciu się ślimaków, lecz jednocześnie zaszkodzą kwiatom.