Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Biznes Budownictwo

Sprzęt, który skutecznie wyburzy małe obiekty

 

Rozbiórka budynku lub obiektów takich jak: altany, garaże czy inne mniejsze budowle, może być przeprowadzona przy użyciu różnych rozwiązań. Prace rozbiórkowe wykonać można zarówno ręcznie, jak i przy wykorzystaniu sprzętu wyburzeniowego.

Rodzaje sprzętu wyburzeniowego

Do rozbiórki posłużyć może szereg maszyn i urządzeń o różnych parametrach i rozmiarach. Najłatwiej dostępne i najbardziej powszechne są urządzenia ręczne takie jak: udarowe młoty wyburzeniowe, przecinarki oraz piły plazmowe. Podstawową maszyną używaną do cięższych prac wyburzeniowych jest koparka. W celach rozbiórkowych stosuje się szereg akcesoriów pozwalających koparce na przeprowadzenie tego rodzaju prac. Przy robotach wyburzeniowych wykorzystuje się także rozdrabniacze mobilne i przesiewarki, zagęszczarki do ubijania podłoża oraz wywrotki i koparko – ładowarki.

Metody rozbiórki a gabaryty budynku

Istnieje wiele sposobów, w jakich możliwe jest rozebranie obiektu budowlanego. Konstrukcje takie jak altanki lub wiaty przydomowe wyburzone mogą być ręcznie, praca bez użycia maszyn nie powinna nastręczać tutaj problemów. Zastosowanie profesjonalnego sprzętu wyburzeniowego do tego typu robót najczęściej będzie nieopłacalne. W przypadku małych obiektów, wykonanych z niezbyt trwałych materiałów, zalecane jest użycie młotów wyburzeniowych o większej mocy. W przypadku budynków o powierzchni mniejszej niż 25 metrów kwadratowych, nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na jego rozbiórkę, co znacznie ułatwia realizację tego procesu.
Jeżeli proces dotyczy budynków o dużych gabarytach, wykonanych z trwałych materiałów konieczne może być stosowane ciężkich maszyn. W przypadku obiektów o ścianach wykonanych na przykład z żelbetonu, burzenie wymagać może użycie koparki wyposażonej w młot wyburzeniowy. Młoty o różnych parametrach i rozmiarach mogą być stosowane zarówno z minikoparkami, które posłużyć mogą do rozbiórki obiektów o mniejszych wymiarach, jak i w największych koparkach, gdzie młot o dużej mocy posłuży do rozbiórki obiektów wykonanych z nawet najbardziej trwałych materiałów. Młot do koparki, który posłużyć ma do rozbiórki powinien zostać dostosowany do warunków pracy i rodzaju maszyny. W przypadku większości małych obiektów zupełnie wystarczające powinno być stosowanie maszyn ręcznych lub niewielkich koparek wyposażonych w młoty o stosunkowo niskiej mocy.

Metoda przeprowadzenia rozbiórki i sprzęt wyburzeniowy wykorzystywany do jej wykonania powinien być dostosowany do rodzaju budynku oraz panujących na miejscu warunków. Istnieje wiele różnych rozwiązań, a wybór właściwego pozwoli na bezpieczne i sprawne wykonanie robót.