Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Biznes Żywność

Kupno wina w sklepie internetowym – opłaca się?

Zdecydowana większość z nas przyzwyczaiła się do „stacjonarnych” zakupów wina. Nic więc dziwnego, że wino w sklepie internetowym to dla wielu osób wciąż temat tabu, głownie ze względu na brak możliwości dokładnego przeanalizowania składu lub też ryzyko uszkodzenia w trakcie transportu.

Coś jest nie tak…

Bądźmy szczerzy – użyte w powyższym wstępie argumenty może i miały rację bytu… kilkanaście lat temu.

Dziś mało który sklep internetowy nie opisuje w sposób dokładny składu i smaku swoich win. Czasami opis ten jest jeszcze dokładniejszy niż mogłoby to wynikać z treści etykiety! Druga kwestia – czyli wspomniany transport – również nie jest już problemem. Przesyłki z winem są specjalnie pakowane a ich transport objęty jest szczególnymi obostrzeniami. Czas przywozu również nie gra większej roli. Zdecydowana większość sklepów internetowych pakuje i wysyła swoje produkty na 48 godzin po złożeniu zamówienia.

Ceny – opłaca się, czy nie?

Trudno jednoznacznie ustalić, czy wino w sklepie internetowym jest tańsze, czy nie.

Problemem nie jest tu specyfika handlu internetowego, lecz olbrzymia liczba sprzedawanych produktów.

Czasami niewielkie różnice w ich składzie mogą generować różnice cen na poziomie 10 – 20 procent. Gdyby jednak wziąć pod uwagę dwa dokładnie te same wina, to cena jego „internetowej” odmiany byłaby zwykle niższa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale najważniejszą kwestią pozostaje relatywnie niewielki koszt prowadzenia sklepu online, co jednoznaczne wskazuje na mniejszą prowizję.

Gdzie kupować?

Na rynku istnieje sporo internetowych sklepów z winem. Nie zawsze trzeba sugerować się tu marką!

Owszem, istnieją duże i profesjonalne sklepy online, których marka jest już odpowiednio utytułowana. Na rynku można znaleźć jednak i takie sklepy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Warto na nie zajrzeć, głównie ze względu na relatywnie niską cenę i dużą liczbę dostępnych promocji. Można też poszukać rankingów internetowych sklepów z winem. Jest ich dość sporo i – co ważne – większość z nich prowadzona jest przez wytrawnych znawców wina. Warto się zasugerować ich opinią.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: tak, zakup wina w sklepie internetowym jak najbardziej się opłaca. Zwłaszcza, że to głównie w sklepach online można trafić na wiele ciekawych promocji. Poza tym zawsze są to sklepy specjalistyczne, w których obsługa znacznie lepiej zna się na temacie win i ich smaku. Być może taki sklep stanie się miejscem, w którym zostaniemy na dłużej?