Biznesowy Must Have

Co warto wiedzieć o biznesie i życiu

Żywność

Czy warto kupować kawę w internecie?

Zakupy internetowe to wciąż rozwijająca się branża, która każdego dnia zachęca dziesiątki tysięcy klientów do rezygnacji z wizyt w sklepach stacjonarnych na rzecz tych wirtualnych. Dziś w internecie można kupić niemal wszystko – nic więc dziwnego, że cyfrowe sklepy z kawą to również popularny, a przy tym wciąż rozwijający się obszar e-handlu. Czy zakupy kawy przez internet to dobry pomysł?

Wirtualne półki sklepowe

Specjalistyczne sklepy z kawą przyciągają zwłaszcza pasjonatów tego napoju, którzy poszukują wyjątkowych ziaren, trudnych do zdobycia w supermarketach czy osiedlowych sklepikach. Chętnie też korzystają z porad wykwalifikowanych sprzedawców, którzy są w stanie dopasować odpowiedni produkt, poznając preferencje klienta. Bywa jednak. że sklepy stacjonarne dysponują dość ograniczoną ofertą. Po pierwsze, wynika to z tego, że niewielka zazwyczaj powierzchnia sklepu wymaga dobrego przemyślenia asortymentu. Po drugie, skoro miejsca na sklepowych półkach jest niewiele, najlepiej przeznaczyć je na towar szybko rotujący, dzięki czemu zmniejszone zostanie ryzyko przeterminowania produktów, a tym samym strat. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o sklepy internetowe. Wirtualna oferta jest zwykle bardzo szeroka i daje dostęp do unikalnych gatunków kawy, z ciekawych miejsc pochodzenia lub nawet niewielkich palarni z odległego zakątka świata. Skąd takie możliwości? Przede wszystkim, brak tu ograniczenia niewielką powierzchnią sklepu. Wirtualny handel to przede wszystkim logistyka magazynowa, a koszty magazynowania są niższe niż koszty wynajmu powierzchni handlowej, na przykład w galeriach czy dużych marketach. Co więcej, klient dokonujący zakupów online jest świadomy czasu oczekiwania na przesyłkę. Dzięki temu sklep internetowy z kawą może mieć na stałe w ofercie nawet mniej popularne ziarna, które będzie w stanie szybko sprowadzić od dystrybutora na potrzeby konkretnego zamówienia. Dokonując zakupów stacjonarnych, klient raczej wybierze towar dostępny na miejscu, zamiast czekać na jego sprowadzenie, dlatego oferta będzie skupiała się na bardziej popularnych produktach.

Fachowe doradztwo

Kupując kawę przez internet, nie trzeba rezygnować z możliwości uzyskania fachowej porady. Wiele sklepów oferuje czat online z doradcą. Co więcej, bogate opisy produktów pozwalają zapoznać się ze szczegółową ich specyfiką i ocenić ich dopasowanie do swoich potrzeb. Powoduje to, że zakupy online są dobrym rozwiązaniem zarówno dla znawców, jak i nowicjuszy w kawowym świecie, którzy z łatwością uzyskają wartościowe porady zakupowe.